SCRL Results - Week 14 - 17 July 2013
Event 1 U8 Championship Points 2 Laps
Place No. Name Club Points
1st 191 Miles JAQUES PPYCC 12
2nd 194 George HARVEY VC Jubilee 10
3rd 193 Arun FORTESCUE TALWAR PPYCC 8
4th 192 Frank NEWMAN PPYCC 6
5th 198 Edward THEOBOLD VC Jubilee 4
Event 2 U10 Championship Points 2 Laps
Place No. Name Club Points
1st 167 Rahul FORTESCUE TALWAR PPYCC 12
2nd 166 Samuel JAQUES PPYCC 10
3rd 171 Freddie NEWMAN PPYCC 8
4th 174 Archie SLOAN VC Jubilee 6
5th 181 Dylan HICKS PPYCC 4
6th 168 Alex TATCHELL Unattached 2
Event 3 U12 Championship Points 2 Laps
Place No. Name Club Points
1st 149 George SLOAN VC Jubilee 12
2nd 141 Georgina BURNETT PPYCC 10
3rd 144 Jamie PULLEN Palmer Park Velo 8
4th 146 Sam BUCHANAN PPYCC 6
5th 151 Christian BRIGHT Redhill Raiders 4
6th 143 Eddie BARTON PPYCC 2
Event 4 U14 Championship Points 2 Laps
Place No. Name Club Points
1st 118 Noah RIDGWAY-BROWN PPYCC 12
2nd 116 Oli NIXON VO2 Development Team 10
3rd 123 Nick GILL Redhill Raiders 8
4th 119 Jake BLOW PPYCC 6
5th 131 Nicholas WICKENS PPYCC 4
6th 121 Stan ABBOTT-STACEY PPYCC 2
Event 4 U16 Championship Points 2 Laps
Place No. Name Club Points
1st 106 Nile JONES PPYCC 12
2nd 105 Laurence JONES PPYCC 10
3rd 103 Luke STACEY PPYCC 8
4th 104 Amy SMITH VC Jubilee 6
Event 5 Seniors Championship Points 2 Laps
Place No. Name Club Points
1st 3 Stuart BETTIS Southdown Bikes 12
2nd 8 Steve KANE Brighton Excelsior 10
3rd 9 Paul BARNARD Southdown Bikes 8
4th 19 Connor MURPHY VC Jubilee 6
5th 17 Ashley DENNIS Team DeVer 4
6th 18 Brock DUNCUMB-ROGERS PPYCC 2
Event 6 U8 Handicap 1 Lap
Place No. Name Club Points
1st 194 George HARVEY VC Jubilee 6
2nd 191 Miles JAQUES PPYCC 5
3rd 192 Frank NEWMAN PPYCC 4
4th 198 Edward THEOBOLD VC Jubilee 3
5th 193 Arun FORTESCUE TALWAR PPYCC 2
Event 7 U10 Handicap 1 Lap
Place No. Name Club Points
1st 168 Alex TATCHELL Unattached 6
2nd 172 Ferdie PARSONS VC Jubilee 5
3rd 181 Dylan HICKS PPYCC 4
4th 171 Freddie NEWMAN PPYCC 3
5th 187 Noah STEELE PPYCC 2
6th 182 Alex HARVEY VC Jubilee 1
Event 8 U12 Handicap 1 Lap
Place No. Name Club Points
1st 148 Michael WICKENS PPYCC 6
2nd 149 George SLOAN VC Jubilee 5
3rd 147 Adam CHURCHILL PPYCC 4
4th 143 Eddie BARTON PPYCC 3
5th 146 Sam BUCHANAN PPYCC 2
6th 144 Jamie PULLEN Palmer Park Velo 1
Event 9 U14 Handicap 1 Lap
Place No. Name Club Points
1st 119 Jake BLOW PPYCC 6
2nd 124 Charles BROOKER VC Jubilee 5
3rd 131 Nicholas WICKENS PPYCC 4
4th 116 Oli NIXON VO2 Development Team 3
5th 135 Oliver ROGERS VC Jubilee 2
6th 123 Nick GILL Redhill Raiders 1
Event 10 U16 Handicap 1 Lap
Place No. Name Club Points
1st 103 Luke STACEY PPYCC 6
2nd 105 Laurence JONES PPYCC 5
3rd 106 Nile JONES PPYCC 4
4th 104 Amy SMITH VC Jubilee 3
Event 11 Seniors B Dash 3 Laps
Place No. Name Club Points
1st 56 David BARNARD VC Etoile 6
2nd 54 Gabriel PARLE PPYCC 5
3rd 74 Andrew PARLE Brighton Mitre 4
4th 77 Martin EDMONDS Brighton Mitre 3
5th 79 Martin PENFOLD Brighton Exclsior 2
6th 70 Alan LESTER In-Gear RT 1
Event 12 Seniors A Dash 3 Laps
Place No. Name Club Points
1st 4 Oliver MOORS Prestige Velo Club 6
2nd 9 Paul BARNARD Southdown Bikes 5
3rd 18 Brock DUNCUMB-ROGERS PPYCC 4
4th 3 Stuart BETTIS Southdown Bikes 3
5th 6 Mark BURGESS Rollapaluza CC 2
6th 7 Bruce SAMUEL Brighton Mitre 1
Event 13 U8 200M
Place No. Name Club Points
1st 191 Miles JAQUES PPYCC 6
2nd 192 Frank NEWMAN PPYCC 5
3rd 194 George HARVEY VC Jubilee 4
4th 198 Edward THEOBOLD VC Jubilee 3
5th 193 Arun FORTESCUE TALWAR PPYCC 2
Event 14 U10 300M - Group 1
Place No. Name Club Points
1st 166 Samuel JAQUES PPYCC 6
2nd 167 Rahul FORTESCUE TALWAR PPYCC 5
3rd 174 Archie SLOAN VC Jubilee 4
4th 175 Joshua GOLLIKER Redhill CC 3
5th 170 Archie RAYNARD PPYCC 2
6th 70 Alan LESTER In-Gear RT 1
Event 14 U10 300M - Group 2
Place No. Name Club Points
1st 171 Freddie NEWMAN PPYCC 6
2nd 173 Jasper SYLVESTER PPYCC 5
3rd 181 Dylan HICKS PPYCC 4
4th 172 Ferdie PARSONS VC Jubilee 3
5th 187 Noah STEELE PPYCC 2
6th 186 Lucas BARCLAY Artic 1
Event 14 U10 300M - Group 3
Place No. Name Club Points
1st 168 Alex TATCHELL Unattached 6
2nd 182 Alex HARVEY VC Jubilee 5
3rd 187 Noah STEELE PPYCC 4
4th 188 Eddie MEEGAN PPYCC 3
Event 15 U12 Devil
Place No. Name Club Points
1st 149 George SLOAN VC Jubilee 6
2nd 141 Georgina BURNETT PPYCC 5
3rd 146 Sam BUCHANAN PPYCC 4
4th 148 Michael WICKENS PPYCC 3
5th 143 Eddie BARTON PPYCC 2
6th 151 Christian BRIGHT Redhill Raiders 1
Event 16 U14 Win & Out 4 Laps
Place No. Name Club Points
1st 118 Noah RIDGWAY-BROWN PPYCC 6
2nd 116 Oli NIXON VO2 Development Team 5
3rd 119 Jake BLOW PPYCC 4
4th 123 Nick GILL Redhill Raiders 3
5th 121 Stan ABBOTT-STACEY PPYCC 2
6th 131 Nicholas WICKENS PPYCC 1
Event 16 U16 Win & Out 4 Laps
Place No. Name Club Points
1st 106 Nile JONES PPYCC 6
2nd 105 Laurence JONES PPYCC 5
3rd 104 Amy SMITH VC Jubilee 4
Event 17 Seniors B Win & Out 6 Laps
Place No. Name Club Points
1st 56 David BARNARD VC Etoile 6
2nd 77 Martin EDMONDS Brighton Mitre 5
3rd 62 Ed RAYNARD Brighton Mitre 4
4th 66 Robert PAYNTER Brighton Excelsior 3
5th 49 Alan NEWMAN Brighton Mitre 2
Event 18 Seniors A Win & Out 6 Laps
Place No. Name Club Points
1st 6 Mark BURGESS Rollapaluza CC 6
2nd 4 Oliver MOORS Prestige Velo Club 5
3rd 3 Stuart BETTIS Southdown Bikes 4
4th 8 Steve KANE Brighton Excelsior 3
5th 18 Brock DUNCUMB-ROGERS PPYCC 2
6th 5 Sam CHEESMAN Team ASL 360 1
Event 19 U14 Unknown Distance 3 Laps
Place No. Name Club Points
1st 118 Noah RIDGWAY-BROWN PPYCC 6
2nd 116 Oli NIXON VO2 Development Team 5
3rd 134 Joe HILL PPYCC 4
4th 121 Stan ABBOTT-STACEY PPYCC 3
5th 119 Jake BLOW PPYCC 2
6th 131 Nicholas WICKENS PPYCC 1
Event 19 U16 Unknown Distance 3 Laps
Place No. Name Club Points
1st 105 Laurence JONES PPYCC 6
2nd 106 Nile JONES PPYCC 5
3rd 104 Amy SMITH VC Jubilee 4
Event 20 Seniors Distance 10 Laps
Place No. Name Club Points
1st 8 Steve KANE Brighton Excelsior 6
2nd 4 Oliver MOORS Prestige Velo Club 5
3rd 17 Ashley DENNIS Team DeVer 4
4th 3 Stuart BETTIS Southdown Bikes 3
5th 18 Brock DUNCUMB-ROGERS PPYCC 2
6th 74 Andrew PARLE Brighton Mitre 1
Primes No. Name Club
1st 17 Ashley DENNIS Team DeVer
2nd 17 Ashley DENNIS Team DeVer
3rd 17 Ashley DENNIS Team DeVer